Грузинська енциклопедія

Affiliation  Видавництво «Грузинська енциклопедія», Грузія


Енциклопедичний вісник України
Рік: 2009
Випуск: 1
Сторінки: 5455


У 2006 році Грузинській енциклопедії виповнилося 40 років. Енциклопедія – це паспорт нації, її культурного рівня, це – широке коло знань.

Національні енциклопедії особливо потрібні в період історичних та соціальних перетворень у державі. Саме тому мало велике значення видання першої Грузинської радянської енциклопедії в дванадцяти томах (1967 – 87 рр.).

Над її створенням працювали відомі грузинські вчені і фахівці. 80-тисячний тираж енциклопедії швидко став раритетом, а група співробітників Грузинської Енциклопедії отримала Державну премію.

Через 20 років у Грузії та й у всьому світі багато що змінилося, тому оновлене видання «Універсального енциклопедичного словника» (70 – 80 тисяч термінів) буде дуже корисним і доступним для всіх.

Паралельно триває робота над другим томом енциклопедії «Грузія» (у п’яти томах). Мета цієї енциклопедії – донести до читача всю інформацію про Грузію, її історію від давніх часів і до сьогодні. Окрім того, буде висвітлено політичні, економічні й культурні процеси в контексті світового історичного розвитку.

У 2002 році наша редакція видала енциклопедію «Тбілісі», у якій зібрано довідки і факти, що стосуються нашої столиці.

У кінці 2008 року опубліковано енциклопедичний словник «Площі, вулиці, проспекти Тбілісі». У книзі детально представлені: історія, архітектура, місцерозташування вулиць Тбілісі; біографічні дані осіб, чиїми іменами названі ті чи інші вулиці. Книга містить 117 схематичних карт і численні фотоілюстрації. Вона вийшла у світ за сприяння мерії столиці, а її електронний варіант розміщено на сайті мерії.

Головна редакція Грузинської енциклопедії спільно з Інститутом мовознавства ім. А. Чикобави у 2008 році видала енциклопедію «Грузинська мова». Книга цікава як для фахівців, так і для широкого кола читачів.

Паралельно ми підготували й опублікували у 2009 році альбом «Грузинська писемність», розрахований на молодого читача.

Ще в радянський період ми почали працювати над багатотомником «Звід пам’ятників історії та культури Грузії». Разом з головною редакцією Грузинської енциклопедії над 5-томником працювали Інститут історії грузинського мистецтва ім. Г.Чубанішвілі і Республіканський центр археологічних досліджень.

У 1990 році після багаторічної праці ми змогли створити першу книгу, присвячену області Грузії Шида Картла, де розмістили інформацію про близько 1600 пам’ятників історії та культури.

У 2004 році видавництво «Наука» видало другу книгу, присвячену східній частині Грузії, її пам’ятникам історії та культури.

Нині триває робота над ІІІ томом – про Кахетинський регіон Грузії (том буде опубліковано в першій половині 2010 року).

Крім того, Головна наукова редакція Грузинської енциклопедії підготувала й опублікувала в червні 2009 року «Орфографічний словник географічних назв Грузії».

Готується також енциклопедичний словник «Видатні грузини за кордоном» (умовна назва). Книгу спонсорує Союз грузинів у Росії. Її видання планується до кінця 2009 року.

З наступного року за допомогою іноземних партнерів наша редакція планує розпочати роботу над однотомником «Грузія» російською та англійською мовами.

У стадії завершення підготовка сайту редакції: http://science.org.ge

(Переклад редакції ЕВУ з російської мови)


Зураб Абашидзе. (2009). "Грузинська енциклопедія". Енциклопедичний вісник України. Retrieved 2020-09-30 from http://evu.encyclopedia.kyiv.ua/volume-1/hruzynska-entsyklopediia/.

This is an Open Access article, distributed under the terms of the Creative Commons Attribution licence (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/), which permits unrestricted re-use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original work is properly cited.