Випуск 11 (2019)
Випуск містить наукові розвідки з енциклопедистики та біографістики, що були заявлені як доповіді до 6-ї міжнародної наукової конференції «Українська енциклопедистика»; подає також опис подій 2019 року, пов’язаних з енциклопедичною справою в Україні.
Зміст

Випуск містить наукові розвідки з енциклопедистики та біографістики, що були заявлені як доповіді до 6-ї міжнародної наукової конференції «Українська енциклопедистика»; подає також опис подій 2019 року, пов’язаних з енциклопедичною справою в Україні.
ЗмістPDF
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.1
«Енциклопедія Сучасної України» у викликах сьогодення
Резюме
Статтю присвячено 5-й річниці електронної версії «Енциклопедії Сучасної України», представленій в мережі Інтернет (сайт esu.com.ua). Показано функції, покладені на ЕСУ, зокрема акумулювати національно релевантні знання (про Україну, українців, українство) й поширювати їх у суспільстві, відігравати важливу просвітницьку роль, виховуючи на основі цих знань патріотичні почуття в українців, розуміння національної ідеї, самоідентичності тощо. Наголошено, що функції ЕСУ будуть краще реалізовані завдяки саме появі її онлайн-версії. Веб-сайт ЕСУ має високі показники відвідуваності, позиціювання в пошукових системах (Google), забезпечує доступ до енциклопедичних знань значно ширшої аудиторії, ніж видрукуваний наклад томів. Окреслено й недоліки онлайн-версії ЕСУ, зокрема прийняту редакцією систему скорочень слів. У сучасних умовах особливого значення набувають англомовні версії статей, що сприяли б боротьбі зі стереотипами щодо України, її народу, мови, культури, історії тощо, сформованими ще радянською картиною світу й активно підтримуваними, а то й поглиблюваними адептами «русского міра».
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.2
«Енциклопедія Сучасної України» vs. «Вікіпедія»: рівень популярності в українському інформаційному просторі
Резюме
У статті висвітлено питання популярності онлайн-енциклопедій в сучасному інформаційному просторі. Показано, що найбільшою популярністю в Україні користується енциклопедичний ресурс «Вікіпедія», натомість академічна «Енциклопедія Сучасної України» за цим параметром йому значно поступається. Різний рівень популярності двох компендіумів знань пояснено з точки зору належності кожної з них до різних типів культур, зокрема масової та елітарної (відповідно), які апріорі відрізняються за багатьма показниками, наприклад, рівнем популярності в суспільстві.
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.3
До питання створення національної довідкової служби енциклопедично-освітнього спрямування
Резюме
Стаття висвітлює питання необхідності створення національної довідкової служби, що функціонувала б у вигляді безкоштовної телефонної лінії і, можливо, базувалася б на основі сучасних українських енциклопедичних ресурсів. Поява такої служби обґрунтована у зв’язку з міжнародним соціальним рухом ціложиттєвого навчання (lifelong learning), яким в Україні опікується Всеукраїнське координаційне бюро Міжнародної громадсько-державної програми «Освіта дорослих України». Концепція ціложиттєвого навчання відстоює науково виважену ідею про здатність людини навчатися в будь-якому віці. Її визначено Радою Європи важливим компонентом європейської соціальної моделі. Відповідно, одним із завдань європейських держав є забезпечення прагнень громадян до розвитку, отримання ними освіти впродовж усього життя. Ідея створення національної довідкової служби в Україні ґрунтується на досвіді європейських країн, зокрема Великої Британії, у якій діє служба «Learndirect» («Навчання навпростець»).
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.4
Вони змінили історію: 125 вихідців із Південної Бессарабії
Резюме
У рамках міждержавного науково-дослідного проекту «Україна-Молдова: спільна історична пам’ять, уроки та перспективи» ученими з України, Молдови, Болгарії було зібрано матеріал та видано двомовний (українсько-англійський) енциклопедичний словник з інформацією про відомих діячів науки, культури, політики, які народилися в Південній Бессарабії. Енциклопедичний словник є унікальним прикладом співпраці учених різних країн. Він покликаний сприяти вихованню почуття гордості у молодого покоління, а також знайомству мешканців різних держав з нашими славетними земляками. У цій статті подано базову інформацію, що характеризує підготовку цього енциклопедичного словника, висвітлює особливості його змісту.
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.5
Весь вік працюючи для України: Роксолана Зорівчак (1934–2018)
Резюме
Cтаттю присвячено 85-річчю від дня народження професора Роксолани Зорівчак. Представлено основні віхи життя і творчості відомої української дослідниці.
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.6
Пустовіт Тарас Павлович
Резюме
Статтю присвячено енциклопедисту, архівісту, краєзнавцю, громадському діячеві Тарасу Павловичу Пустовіту, який у цьому році відзначає 60-річний ювілей. Розглянуто основні віхи його життя, висвітлено здобутки у краєзнавстві, архівній справі, енциклопедистиці, громадській діяльності.
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.7
30-річчя відновлення діяльності НТШ в Україні (здобутки в царині енциклопедистики)
Резюме
У статті в загальних рисах окреслено періодизацію діяльності Наукового товариства імені Шевченка, починаючи від 1873 року. Особливу увагу звернено на новітній період, пов’язаний із відновленням у 1989 році Товариства в Україні. Висвітлено видавничу діяльність Наукового товариства імені Шевченка в новітній період, зокрема, схарактеризовано її енциклопедичний напрям (згадано про «Енциклопедію українознавства», «Енциклопедію української діаспори», «Енциклопедію Сучасної України» та «Енциклопедію НТШ»).
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.8
Енциклопедист, який випередив час (125 років від дня народження Євгена Онацького)
Резюме
У статті висвітлено постать великого українця, енциклопедиста Євгена Онацького крізь призму найвідомішої його праці «Українська мала енциклопедія», яку він підготував і опублікував у роки перебування в еміграції в Арґентині. Наголошено, що «Українську малу енциклопедію» нарешті перевидано в Україні (поки що опубліковано 2 томи із 4-х запланованих). У 2019 році минає 125 років від дня народження та 40 років від дня смерті Є. Онацького.
2019-12-09 |
Open access |
https://doi.org/10.37068/evu.11.9